30 Haziran 2013 Pazar

Programlama Odaklı Biyoinformatik Projesi

Bu sayfaya ilk kez geliyorsanız, Proje Bölümlerine göz atmadan önce lütfen  Proje Konusu ve Genel Bilgiler kısımlarına bir göz atın.

Proje Bölümleri:

Proje Konusu:

Bu projedeki amacımız, bir gen grubundaki DNA dizilimlerini incelemek ve ortak motifleri keşfetmek olacak. Proje süresince, DNA dizilimlerini Python programlama dilini kullanarak inceleyecek ve farklı dizilimlerde yer alan ortak kısa DNA dizilimlerini (motifleri) tespit etmeye çalışacağız. Geliştirdiğimiz kodları ve bulgularımızı proje sonunda küçük bir kitapçık haline getireceğiz.

Genel Bilgiler:

Bu projenin tüm bölümlerini başarıyla tamamladığınızda aşağıdaki üç alanda kendinizi geliştirmiş olacaksınız:
1) Temel DNA dizilim analizleri
2) Python programlama dili
3) Bulgularınızı raporlama

Projenin hedef grubu, bir programlama dilini öğrenerek/kullanarak biyoinformatik alanında kendini geliştirmek isteyen ve yaşam bilimlerine ilgi duyan herhangi bir yaş grubunda olan bireyler.

Proje, küçük birçok aşamaya ayrılmış olarak karşınıza bölümler halinde gelecek. Her bir bölüm bir veya birkaç küçük proje içerecek ve bu projeler doğrudan birbiriyle ilişkili olacak. Her bir bölümde elde ettiğiniz bulguları ve geliştirdiğiniz kodları kısa bir rapor haline getireceksiniz. Raporun biçimine ilişkin önerilere ve bu aşamadan sıkılabileceklere açıklamak adına neden raporlamaya ihtiyaç duyduğumuza bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu projeyi tamamlayabilmek için:
- Temel veya başlangıç düzey İngilizce bilgisine,
- İnternet erişimine (internet tarayıcısı olarak Chrome'u öneriyorum)
- Word veya muadili (Pages, Writer vb.) gelişmiş bir kelime işlemci yazılımına
ihtiyacınız olacak.

Raporlarınızı düzenli bir şekilde hazırlar ve benimle paylaşırsanız, hem geribildirim alabilir, hem de sürecin sonundaki durumunuz göz önüne alınarak edindiğiniz bilgileri içeren bir katılım ve/veya tamamlama belgesi alabilirsiniz (bu durumda, çalışmalarınızı büyük oranda tek başınıza ve etik kurallara uyarak gerçekleştirdiğinizi taahhüt etmiş olacaksınız).

İyi çalışmalar ve başarılar dileklerimle.