22 Aralık 2015 Salı

Arduino Nedir?

Geçtiğimiz hafta Erciyes Teknopark'ın gerçekleştirmiş olduğu Arduino eğitimine Ahmet Raşit Öztürk ile birlikte katıldık. Arduino hakkında öğrendiklerim beni oldukça heyecanlandırdı ve bunları sizlerle paylaşmak istedim. Bunu anlatırken teknik konulara girmeyeceğim. Özellikle bir biyoinformatik bloğunda olduğumuzu düşünürsek teknik konulardan bahsetmek oldukça yersiz olacaktır.

Eğer elektroniğe bir merakınız varsa, az miktarda kodlama biliyorsanız ve ufak cihazlar geliştirmek istiyorsanız Arduino aslında tam sizlik bir şey. Üstelik elektronik bilgisine de fazla gerek yok. Tanımını yapmak gerekirse Arduino robotik ve elektronik uygulamalarınızı geliştirebileceğiniz ve onları üzerinde çalıştırabileceğiniz fiziksel bir programlama platformudur. Arduino kartları mikrodenetleyici ve programlama ve diğer devrelere bağlantı için gerekli yan elemanlardan oluşur. Üzerindeki yapılarında çok fazla detaylarına girmeyeceğim internette kısa bir araştırma ile bu bilgilere ulaşılması mümkün.

Arduino'nun Uno, Yun, Mega, Pro, Nano, Micro, Mini, Lilypad gibi bir çok modeli bulunmaktadır. Kullanım amacınıza göre seçeceğiniz Arduino değişmektedir. İnternet üzerinden bir uygulama yapacaksanız farklı birini, bluetooth için farklı birini, ethernet için farklı birini seçmeniz gerekmektedir. Özellikleri farklı olduğu için fiyatları da değişiklik göstermektedir. Bu yüzden ufak bir araştırma yaparak projeniz için hangisini kullanacağınıza karar verip sipariş edebilirsiniz.

Arduino ile bir şeyler yapabilmenin kolay olması nedeniyle mühendisler için kullanılması pek önerilmemektedir. Bu araç herkes ürün geliştirebilsin diye ortaya çıkarılmıştır. Tabi ki bu hiç bir şey bilmeden bir ürün ortaya çıkarılabilir demek değildir. Fakat biraz çalışma ve araştırma ile bir şeyler yapılabilir. Arduino ile ortaya bir ürün çıkarmışsanız bunu ticari olarak satmanız da mümkündür. 

Arduino üzerine çeşitli eklentiler yaparak dışarıdan girdi alabiliyor bunları kullanabiliyor ve dış dünyaya çıktılar yapabiliyorsunuz. Bu eklentiler bir termometre, higrometre, lüxmetre, Wi-fi, Gsm ve daha bunlar gibi bir çok araç olabilir. Ayrıca Arduino'nun içerisinde kodlama yapabilmek için bir IDE programı mevcuttur. Çok sayıda Arduino kütüphanesinin olması kodlamayı oldukça kolaylaştırmaktadır. Temel seviyede elektronik bilgisi olmayanların buradaki gibi yada sadece ışık yakma gibi daha basit seviyedeki örneklerle elektronik öğrenerek ilerlemeleri daha faydalı olacaktır.

Bu temel adımlardan sonra Arduino ile yapacaklarınız sizin tasarım ve uygulama becerilerinize ve çalışmanıza bağlıdır. Uygulama örneklerini inceleyerek, basitten başlayarak adım adım kendi projelerinizi tasarlayıp uygulamaya başlayabilirsiniz.

Biyoteknoloji alanında nerelerde kullanılabileceğini yakında burada yazacağım. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Osman