30 Haziran 2013 Pazar

Biyoinformatik Yaz Projeleri

Hem biraz dinlenmek, hem de ilgi alanınıza giren konularda kendinizi geliştirmek için yaz çok büyük bir fırsat, tabii ki öğrenciler için. Çalışma hayatına girdiyseniz mevsimler bir anda  farklılıklarını yitiriyor ve tatil kavramı bir mevsimden birkaç haftaya indirgeniyor.

Yaz stajı da aynı şekilde birşeyler öğrenmek için büyük bir fırsat ancak ülkemizdeki biyoinformatik odaklı şirketlerin veya kuruluşların sayısı çok az, bu nedenle de alana ilgisi olanlar her zaman istedikleri tarzda bir staj programına erişemiyorlar. Bu döngüyü kırmak adına genetik ve programlama odaklı iki farklı biyoinformatik sanal staj programı oluşturmayı düşünüyordum uzun süredir, kısmet bugüneymiş. 

Genetik odaklı projede programlama dili bilmeye gerek olmaksızın web tabanlı biyoinformatik araçlarını kullanmayı, düzenli raporlar hazırlamayı ve Excel yeteneklerini geliştirmeyi hedefleyen bir yaklaşım benimseyeceğim.

Programlama odaklı projede ise işin biraz daha bilgisayar yanını ağırlıklı tutup bir yandan programlama dili öğrenmeyi teşvik edip, diğer yandan da biyolojik bir problemi tanımlayıp çözmeye odaklanacağım.

İşleyiş şu şekilde olacak: bir veya iki haftalık birbirine bağımlı küçük projeler yayınlayacağım ve bu küçük projeler dizisini tamamladığınızda gerçek bir projeyi tamamlamış olacaksınız. Her bir küçük projenin sonunda, o projede neler yapıldığı ve ne tarz sonuçlara ulaşıldığına ilişkin kısa bir analiz raporu hazırlanacak; dilerseniz bu raporlarınızı benimle düzenli olarak paylaşabilirsiniz ve projeyi tamamlamanız halinde bir katılım veya tamamlama belgesi tarzı bir belge alabilirsiniz; bunu AG Biyoinformatik'in staj programı kapsamına da dahil etmeye çalışacağım hukuki bir engel olmazsa.

Bu projelere başlamak için herhangi bir zaman kısıtlaması yok, ancak önemli olan, düzenli ve sürekli bir şekilde küçük projeleri takip etmeniz ve tamamlamanız. Yukarıda bahsettiğim türden bir belge edinmek isterseniz ilk küçük projeyi tamamladığınızda hazırladığınız raporunuzu lütfen bana iletin ve projenizi beraber takip edelim, ben de size geribildirimde bulunabilirim.

Umarım ilgilenenler için faydalı bir girişim olur, her türlü soruya ve işleyişe ilişkin her türlü makul öneriye de açık olduğumu hatırlatmak isterim. Kolaylıklar dileklerimle :)

Genetik odaklı biyoinformatik projesine buradan ulaşabilirsiniz.

Programlama odaklı biyoinformatik projesine buradan ulaşabilirsiniz.


Sözün Özü:
Biyoinformatik alanına giriş yapmak veya kendinizi ilerletmek için gerçek projelere dahil olmak çok iyi bir yol. Bu kapsamdaki projeleri tamamladığınızda birçok temel kavramı edinmiş olacak ve biyoinformatik alanı hakkında kapsamlı bir fikir sahibi olacaksınız.
Meraklısına:
Biyoinformatik alanında yeteneklerinizi gerçek problemlerle geliştirmek isterseniz ROSALIND güzel bir alternatif. Problemler her ne kadar kategorilere ayrılmışsa da, maalesef bir kurgudan veya bütünlükten yoksun, tek olumsuz özellik olarak bunu sayabiliriz. Vakit bulduğunuzda siteye mutlaka bir göz atmanızı öneririm.