26 Mayıs 2015 Salı

Biyoinformatik Yaz Kampı '15 ve Yoğunlaştırılmış Biyoinformatik Kursu

Bu sene gerçekleştirilecek Biyoinformatik Yaz Kampı'na ilişkin değerlendirme süreci sona erdi. Bu vesileyle iki duyuru yapmak istiyorum.

Yine mevcut kapasitemizin çok üzerinde başvuru oldu ve kimlerin katılacağına karar vermek adına 2014 ekibimin yardımlarıyla nihai listeyi oluşturduk. Başvuruların çokluğu nedeniyle maalesef sadece kampa kabul edilenlerle iletişime geçebildim; diğer başvuru sahiplerinin affına sığınıyor ve kampa ilgilerinden ötürü teşekkür ediyorum. Hem biyoinformatiğin ne olduğunu merak eden, hem de bu alanda kendini geliştirmek isteyen siz değerli takipçilerimizi yine de yüzüstü bırakmamak adına da şöyle bir çözüm bulmaya çalıştım, bu da ikinci duyurum olacak:

30 Haziran Salı - 3 Temmuz Cuma tarihleri arasında Biyoakademi (http://biyoakademi.org/) sponsorluğunda Kayseri'de 4 günlük Uygulamalı Yoğunlaştırılmış Biyoinformatik Kursu düzenleyeceğiz; ücretsiz olan bu kursa biyoinformatiğe ilgisi olan herkes davetlidir. Biyoinformatik Yaz Kampı'na başvuru yapmış olanların öncelikli olacağı bu kursa katılmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Osman Türkyılmaz'a (osmanturkyilmazz@gmail.com) Biyoinformatik Kursu 2015 başlıklı ve adınız, öğrenim durumunuz, hangi ilden geleceğiniz ve cep telefonunuzun yer aldığı bir e-posta ile 19 Haziran 23:59'a kadar başvurmak. Kurs boyunca 3 gecelik konaklama için üniversite misafirhanesinde sınırlı sayıda yer ayrıldı; yaz kampına başvuru yapmış olanlar öncelikli olmak kaydıyla yoğun kursa katılmak isteyenler yer olduğu takdirde burada konaklayabilir (Erciyes Üniversitesi Kızılay Konukevi'nde 2 kişilik odalarda kişi başı gecelik 40 TL olarak rezervasyon yapıldı). Başvuru için göndereceğiniz e-postada talep etmeniz durumunda bu konaklama seçeneğinden faydalanmak istediğinizi de belirtmelisiniz.

Bu 4 günlük yoğun programda genel başlıklar halinde aşağıdaki konuların yer alması planlanıyor:

* Biyoinformatiğe genel bakış ve gerçek dünyada biyoinformatik (teorik)

* Web tabanlı genom ve proteom veri tabanlarına giriş (uygulamalı)
 - NCBI Entrez, Ensembl, UCSC Web Browser, UniProt, InterPro

* Yolak veritabanlarına giriş (uygulamalı)
 - KEGG, IPA

* Çok amaçlı primer tasarımı (uygulamalı)

* Mikrodizi, Yeni Nesil Sekanslama ve Kütle Spektrometresi teknolojileri (teorik)

* Yüksek çıktılı teknolojilerden elde edilen verilerin analizine giriş (teorik)

* Excel'de temel veri görüntüleme (uygulamalı)

* Veri analizinde modern görüntüleme yaklaşımları (teorik)

* Kişiselleştirilmiş Tıp ve Biyoinformatik (teorik) 

Teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra Skype seminerleri ve çeşitli sosyal etkinlikler ile zenginleştireceğimiz bu kursa biyoinformatiğe ilgisi olan herkesi bekliyor, bu kursun gerçekleşmesini sağlayan Biyoakademi'ye tekrar teşekkür ediyorum.

Görüşmek üzere.